Преку Ред на АНДЕРФЕСТ 2022

Преку Ред е рок бенд од Скопје, формиран во 2019. Членови се Антони Анев (вокалист), Христијан Тасевски (гитарист), Калин Маловски (басист) и Антонио Ѓорѓиевски (тапанар). Во првите две години од своето постоење бендот има настапувано на неколку средношколски свирки, а во Октомври 2021, ја издава својата прва песна “Ќе Те Барам”, која е дел од првото ЕР на бендот, насловено “Преку Ред”, и е најавено за месец Ноември.

Музичкиот фестивал Андерфест 4 ќе се одржи на 1 октомври 2022 година

Прогресивниот, музички фестивал АНДЕРФЕСТ е закажан за први октомври 2022 година.

Публиката и овој пат ќе има можност да ужива во музиката од претежно алтернативната и рок енд рол сцена од нашата држава која и овој пат се очекува да покаже дека е одлична, велат организаторите од Андерфест.

Оваа година фестивалот ќе се одржи во Биртија Паб и на него ќе земат учество пет македонски бендови кои на сцената ќе ги покажат своите музички перформанси и ќе се мотивираат да продолжат да креираат нови музички дела.

Бидејќи Андерфест фестивалот ќе се одржува четврта година веќе добро се препознава од страна на младите уметници и публиката и ова претставува единствен фестивал на територијата на Република Северна Македонија кој е целосно посветен на младите актуелни музичари.

Кои се музичките имиња за АНДЕРФЕСТ 3?!

Скопје и оваа година е домаќин на музичкиот фестивал – АНДЕРФЕСТ. Прогресивниот, музички фестивал нуди комплетно уживање во поткровјето на Public Room, во Скопје. Влезот ќе биде со бесплатен со претходна резервирана карта, редуциран број на публика најмногу до 30% и задолжителен сертификат за вакцинација.

Вечерва на сцената ќе настапат The Chicks или Девојките, алтернативната група Fiction oд Скопје, Милко, и Decoy – трибут на групата Paramore.

Публиката и овој пат ќе има можност да ужива во музиката од претежно алтернативната и рок енд рол сцена од нашата држава која и овој пат се очекува да покаже дека е одлична и навистина има што да покаже.

Покровители на настанот се Celia и градот Скопје.